Oficjalny dystrybutor produktów Devcon rekomendowany przez

TECHNIKI MIESZANIA

A. WŁAŚCIWE PROPORCJE

Nie sposób przecenić właściwego dobrania proporcji żywicy i utwardzacza. Tam, gdzie to tylko możliwe, zaleca się całkowite zużycie obu składników za jednym razem, gdyż dokładność proporcji wagowych to 0.1g. W przypadku dobierania racji mniejszych niż całe opakowanie zaleca się precyzyjne wyznaczenie właściwych ilości bazy i utwardza.

Nigdy nie odmierzać „na oko”!

B. MIESZANIE

Najlepsze narzędzia do wymieszania pasty to zwykły śrubokręt, a do płynu – szpatułka, nóż, lub podobne narzędzia. Należy przy tym ciągle zgarniać z brzegów i ścianek naczynia nadmiar. Mieszać należy tak długo, by kolor był jednakowy w całej objętości, nie było pęcherzy i grudek. Przy dużych ilościach można zastosować mieszacze mechaniczne, zwracając szczególną uwagę na wymieszanie przy dnie i ściankach. Należy zadbać o eliminację powietrza w mieszanej masie. Próżniowe odgazowanie byłoby idealnym rozwiązaniem problemu.

W bardzo trudnych, wymagających aplikacjach zaleca się podwójną technikę mieszania: najpierw dokładnie wymieszać w jednym pojemniku, następnie przelać do drugiego i ponownie wymieszać. Taka metoda zapobiega aplikacji gorzej wymieszanej masy przy dnie i ściankach. Równie dobrą metodą jest wylanie żywicy i utwardzacza na polietylenową tackę i dokładne wymieszanie.

C. PRZYGOTOWANIE PRODUKTU PRZED MIESZANIEM

Ma to znaczenie w sytuacjach, kiedy temperatura zewnętrzna jest dużo niższa lub dużo wyższa od temperatury zalecanej. Jeśli, na przykład, rozpoczniemy aplikację niewymieszanych opakowań w rejonach tropikalnych, pojawi się problem przyspieszonego wysychania mieszanej masy. Zaleca się trzymanie pojemników w temp. 21-25°C.

Z drugiej strony, przechowywanie składników w bardzo niskiej temperaturze spowoduje, że duża lepkość masy znacznie utrudni mieszanie, a samo wiązanie będzie trwało bardzo długo, o ile w ogóle nastąpi.